Według Bena Hodgesa, byłego dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie, agresja Rosji w Ukrainie pokazała w dobitny sposób, że inwestycje, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, są potrzebne w celu poprawy jakości infrastruktury i szybkiego reagowania we wschodniej flance NATO.
Budowa Portu Solidarność, obejmującego lotnisko i węzeł kolejowy, ma rozpocząć się w 2023 roku i zakończyć się cztery lata później. Wówczas będzie już można przerzucać także wojska na dużą skalę. To ważny element odstraszania imperialnych zapędów Rosji.
Multimodalny węzeł transportowy umożliwi szybszy transport, rozładunek i rozmieszczenie sił wojskowych sojuszu, wykorzystując przy okazji dostosowaną sieć kolejową i drogową. Wszechstronne wsparcie logistyczne odgrywa współcześnie bardzo istotną rolę, co pokazuje konflikt w Ukrainie.
– Oczywiście niezbędna jest tutaj także przemyślana i dobrze zorganizowana ochrona infrastruktury, w tym cybernetyczna – podkreślił Hodges w rozmowie z PAP. Ekspert zwraca również uwagę na magazynowanie paliwa i przeładunek sprzętu wojskowego między środkami transportu. Wróg na pewno będzie dążył do zakłócenia takich działań.
– Podczas każdego konfliktu, lotniska pasażerskie, wykorzystywane są do przerzutu jednostek wojskowych, sprzętu, towarów czy pomocy humanitarnej – przypomniał również Konrad Majszyk, rzecznik CPK, który będzie spełniał wymagania podwójnego przeznaczenia. – Oznacza to możliwość korzystania z infrastruktury cywilnej przez wojska NATO, jeśli zajdzie taka konieczność – dodał Majszyk.
Rzecznik CPK zapewnił jednocześnie, że spółka jest w bezpośrednim kontakcie z Europejską Organizacją ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, analizując i monitorując wpływ rosyjskiej agresji na rynek lotniczy. Na wnioski jest jednak jeszcze zbyt wcześnie. – Nikt nie wie, ile ten konflikt potrwa i jaki będzie dalszy rozwój wypadków – podsumował Majszyk.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.